Každý z nás chce, aby mu jeho nábytok slúžil čo najdlhšie a zároveň si zachoval svoj vzhľad či už je to kuchynská linka, skriňa, komoda alebo akýkoľvek iný nábytok. Aby si udržal lesklý povrch, nebol poznačený kresbami našich detí, škrabancami alebo iným mechanickým poškodením. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako správne ošetrovať nielen drevenú časť nábytku, ale aj jeho mechanické súčasti. Ako sa teda starať o nábytok?
Nie je drevo ako drevo
Na začiatok je najdôležitejšie povedať, že každý typ dreva si vyžaduje rozličnú starostlivosť. Masívne drevo, drevotrieska, lesklé, matné, olejované či voskované.
Ako sa starať o nábytok z drevotriesky

Drevotrieska je spolu s masívnym drevom jedným z najčastejšie používaných materiálov na výrobu nábytku. Jej údržba je pomerne jednoduchá, no vyžaduje dodržiavanie určitých zásad. Dôležité je chrániť povrch pred mechanickým poškodením a priamym kontaktom s horúcimi, studenými či vlhkými predmetmi, ktoré by mohli narušiť laminovanú vrstvu.
Na bežné čistenie postačí mäkká papierová alebo textilná utierka a mierne navlhčená handrička s jemným čistiacim prostriedkom. Pri odolnejších nečistotách môžete použiť teplú vodu s čistiacim prípravkom, no vždy je potrebné povrch dôkladne vysušiť, aby sa zabránilo nasiaknutiu vlhkosti. Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho prostriedku odporúčame najprv vyskúšať jeho účinok na menej viditeľnom mieste.
Pri údržbe drevotriesky sa vyhnite používaniu parných čističov, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť jej napučiavanie a deformáciu.
POZOR: Drevotrieska je materiál citlivý na vlhkosť, a ak dôjde k jej nasiaknutiu vodou, môže začať napučiavať a deformovať sa. Tento proces je nezvratný, pretože voda naruší štruktúru drevných triesok a lepidla, čím sa materiál rozpadne a stratí svoju pevnosť. Napučaná drevotrieska sa nedá efektívne opraviť – poškodené časti je nutné vymeniť, pretože ani vysušenie nezvráti vzniknuté deformácie. Preto je dôležité predchádzať kontaktu s vodou, pravidelne kontrolovať miesta vystavené vlhkosti a pri čistení používať iba minimálne množstvo vody.
Škrabance na kuchynskej linke / pracovnej doske

Drobné ryhy či škrabance na laminovanom povrchu môžete opraviť pomocou korekčnej fixky alebo stolárskeho vosku, čím predĺžite estetický vzhľad nábytku.
Odstránenie mastnoty z nábytku
Na odstránenie mastnoty z laminovanej drevotriesky možno použiť aj Toluén, avšak odporúčame ho aplikovať najprv na nenápadné miesto, keďže kvalita laminovanej vrstvy sa môže líšiť podľa výrobcu.
Čistenie ABS hrán nábytku
Pri čistení ABS hrán je vhodnejšie použiť čistič na liehovej báze. Nezabudnite, že pri práci s chemickými prostriedkami je dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie miestnosti, aby ste predišli nepríjemným výparom.
Ako sa starať o nábytok z masívneho dreva
Drevený nábytok je odolný a esteticky nadčasový, no vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby si zachoval svoju krásu a funkčnosť. Je citlivý na vlhkosť a teplotné výkyvy, preto by nemal byť umiestnený v blízkosti radiátorov ani na priamom slnku, ktoré môže spôsobiť jeho vysychanie a praskanie.

Na čistenie sa odporúča používať suchú alebo mierne navlhčenú handričku, pričom je dôležité povrch ihneď vysušiť, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti do dreva. Na ochranu a zvýraznenie prirodzenej kresby dreva je vhodné používať špeciálne oleje, vosky alebo leštidlá, ktoré vytvoria ochrannú vrstvu a predĺžia životnosť nábytku.
Pri poškodeniach, ako sú škrabance či drobné ryhy, možno použiť opravné fixky, vosky alebo brúsenie a opätovné lakovanie.
Odstránenie kresieb od ceruzky z masívneho dreva
Jemne zotrite stopy gumou na ceruzky. Následne povrch očistite suchou handričkou alebo mierne navlhčenou handričkou. Povrch následne usušte.
Odstránenie škvŕn od fixky alebo pera z masívneho dreva
Naneste malé množstvo liehu alebo alkoholu na mäkkú handričku a opatrne pretrite škvrnu. Potom miesto utrite čistou, suchou handričkou. Pred aplikáciou vyskúšajte tento postup na nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že nepoškodí povrch.
Odstránenie škvŕn od vody alebo alkoholu z masívneho dreva
Ak sa tekutiny dostanú na prírodné drevo, je dôležité ich okamžite utrieť, aby nezanechali nežiaduce škvrny. Pri oslavách sa často stáva, že niečo skončí aj na stole. Biele škvrny od alkoholu či iných tekutín možno účinne odstrániť zmesou popola a oleja. Na červené víno dobre funguje okamžité posypanie soľou.
Krúžky od vody, váz či pohárov na olejovanom nábytku sa dajú odstrániť pomerne jednoducho – existujú špeciálne odstraňovače krúžkov. Pri morenom nábytku je však potrebná opatrnosť, keďže výsledok nemusí byť vždy dokonalý a v niektorých prípadoch sa obrúseniu celej olejovej vrstvy nevyhnete. Napriek tomu je odstraňovač krúžkov vhodnou prvou voľbou, ktorú sa oplatí vyskúšať.
Vždy najprv odporúčame každý postup aplikovať na mieste, ktoré nie je vidieť. Aby ste predišli ešte väčším škodám.